Mesir Macunu Geçmişi ve Faydaları

0 60

1520 yılında Kanuni Sultan Süleyman Han’ın ennesi, Yavuz Sultan Selim Han’ın eşi Hafza Sultan amansız ve devasız bir hastalığa yakalanır. İmparatorluğun dört bir yanından alimler, şifacılar ve hocalar getirilir. Fakat kimse yine de bu dermansız hastalığa şifa bulamaz. Zamanında Yemen’de bulunan Merkez Efendi padişah tarafından Manisa Sancağına getirtilir. Hafza Sultan’ı  hastalığını teşhis eden ve tedavi edebileceğini söyleyen Merkez Efendi imparatorlukta bulunan ve tek akıl hastanesi olan şifa haneden 41 tane deli ister. 41 şifalı baharatı dünyanın 41 çeşit köşesinden getirten Merkez Efendi bu 41 baharatı, 41 deliye, 41 gün boyunca bal ile dövdürür.

Özel bir karışım olan bu balın için de de; kara kovan balı, anzer balı ve arı sütü karışımı olduğu söylenmektedir. 41 gün dövülen baharat karışımı macuna döner ve Hafza Sultan’ a yedirilir. Bir kaç zaman sonra Hafza Sultan kendine gelir ve iyileşir. O zamandan bu zamana kadar dillere destan olmuş mesir macunu 495 yıldır yapılan festivallerle, her Nisan ayının 2. Pazarı Manisa.2da bulunan Sultan Camisinden mesir macunu saçım töreni ile kutlanmaktadır. Bu etkinlikte ilk önce gençler arasından bir Hafza Sultan ve bir Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri seçilir.

Bu seçilen gençler dönemin Sultan Ve Padişah kıyafetlerini giyerek hükümet konağı önünden Sultan Camisine kadar at arabası üzerinde önlerinde mehteran takımı ile giderler. Sultan Camisine varan temsili Hafza Sultan ve Yavuz Sultan Selim Han Hazretleri kısa bir konuşma yaparlar. Kısa konuşmanın ardından temsili Hafza Sultan bir adet mesir macunu yer ve temsili Yavuz Sultan Selim Han’ın emri ile halka saçılması emredilir. O yıldan bu yıla kadar geçen sürede festivale dönen Mesir şenlikleri konserler ve gösteriler ile 3 gün boyunca kutlanır. Mesir macununun faydaları saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çoktur.

Bu macunun içinde; anason, çivit, çam sakızı, çiçek otu, çöpçini, dağrı fülfül baharatı, eksir, gün balı, hardal, havlıcan, hindistan cevizi, hindistan çiçeği, hıyar şambe, kalanga, karabiber, karanfil, kebabiye, kimyon, kişniş, kremartar, kakule, limon kabuğu, limon tuzu, meyan balı, portakal kabuğu, ravent, raziyane, Salı helile, şamlı, şeker, tarçın, tarçın çiçeği, tekemercini tohumu, tiryak, üdülkahr, vanilya, yeni bahar, zaferan, zencefil, zerdeçal ve zulunba baharatları vardır. Macundan yiyen bir kimseyi bir sene boyunca hiç bir zehirli hayvanın sokmayacağına inanılmaktadır. Nevruz zamanında çok ağır hastalıklara sahip kişiler yediklerinde iyileştirici özelliği olduğuna inanılır.

Evlilik çağındaki kızlar eğer aynı yıl mesir macunu yerse evleneceğine inanılır. Çocuğu olmayanların bile bu macunu tükettiklerinde çocuklarının olacağına inanılır. Bunların dışında günümüzde; vücuda kuvvet verir, kalbe rahatlık verir, zihni güçlendirir, dikkati arttırır, sinileri yatıştırır. Nefes darlığına ve baş dönmesine iyi gelir, sırt, bel ve romatizmaya iyi gelir. Kanı temizler, idrar zorluğunu giderir, sindirimi kolaylaştırır ve iştah açar. Soğuk algınlığına, gribe ve üşütmelere iyi gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.